Úkol 4

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

2 kyvadla s různě těžkým závažím (např. plastelína)

Postup:

Cílem úkolu je zjistit, zda rychlost kmitání kyvadla závisí na tom, jak těžké kyvadlo použijeme. Žáci zvažují následující předpoklady:

  • Myslím, že obě kyvadla se budou kývat stejně rychle.
  • Myslím, že kyvadlo se bude kývat rychleji, když bude těžší.
  • Myslím, že kyvadlo se bude kývat rychleji, když bude lehčí.

Po vytvoření předpokladů je důležité se věnovat způsobu ověření předpokladů. Kromě toho, že je třeba zajistit, aby jedinou proměnnou, která se bude při dvou měřeních (kontrolním a experimentálním) měnit je právě hmotnost závaží. To znamená, že je třeba použít stejný stojan, stejně dlouhou šňůru a stejně velké (objemově) závaží, které je stejného tvaru, nejlépe koule. Na toto učitel upozorní a vyzve žáky, aby se pokusili vymyslet, jak vytvořit dvě závaží na kyvadlo, která budou stejně velká, stejného tvaru, ale různě těžká. Pokud učitel nemá dostatek času na tvorbu postupů může sám navrhnout postup. Nejjednodušší je používání plastelíny. Těžší kuličku plastelíny získáme například tak, že část plastelíny nahradíme kovovou kuličkou, kterou vtlačíme do malého množství plastelíny. Stejným způsobem je možné získat i lehčí kuličku, pokud část plastelíny nahradíme například polystyrenem. Případně je možné použít polystyrénovou kuličku a druhou, stejně velkou, vyrobit z plastelíny. V případě, že žáci nenavrhují postup, postup který navrhne učitel si žáci zaznamenají do části k tomu určené v pracovním listu.

Pak realizují měření počtu kmitů pro lehčí a  těžší kyvadlo a  výsledky si zapíší v  číselné podobě a následně vytvářejí z číselných hodnot diagram. Na základě diagramu vytvářejízávěr a odpovídají na výzkumnou otázku. V tomto případě přijdou na to, že na hmotnosti závaží rychlost kmitání kyvadla nezávisí.