Úkol 27

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

pomůcky navržené žáky

Postup:

Na rozhýbání těžšího předmětu je třeba vynaložit větší sílu, což se projeví následně tím, že předmět má větší hybnost a je těžší ho zastavit. Vzhledem k věku žáků nelze (ani není potřebné) řešit rozdíl mezi pohybem předmětu a jeho hybností, žáci však mohou zkoumat projev hybnosti předmětu. Úkol je zaměřen na zkoumání projevu hybnosti při pokusu předměty různé hmotnosti zastavit.

Učitel výzkumnou otázku představí prostřednictvím diskuse o zkušenostech žáků s různými škodami způsobenými pádem předmětů nebo jejich sesunutím. Diskusi vede k otázce: Způsobí větší škodu vždy těžší předmět nebo může způsobit větší škodu lehčí předmět? Úkol má charakter otevřeného zkoumání, což znamená, že úkol je prioritně zaměřen na rozvoj způsobilosti zkoumat jevy dostatečně objektivním způsobem, t.  j. tak, abychom mohli výsledku důvěřovat. Proto je úkolem žáků navrhnout postup zkoumání. Žáci vytvářejí návrhy ve skupinách a následně je prezentují ostatním skupinám.

Zajímavé je vést žáky k aktivnímu vyhledávání potenciálních problémů navrhovaných postupů, s  cílem vyhledat postup, který by určitě fungoval a  zároveň by byl realizovatelný v podmínkách školy. Učitel také vstupuje do diskuse, zvláště pokud vidí, že postup nemá charakteristiky precizního zkoumání. Návrhy žáků však přímo nekritizuje, spíše vede se žáky diskusi o  tom, jak by se vypořádali s  problémy, které on v  postupu vidí, kdyby se během zkoumání objevily. Například vede diskusi o tom, jak změří, který z pohybujících se předmětů je těžší, který se pohybuje rychleji (případně jak zajistí, aby se pohybovaly stejně) a který způsobuje větší škodu. Vybraný postup se pokusí zrealizovat a na základě získaných dat (pokud jsou důvěryhodné) vytvoří závěr ze zkoumání. Součástí závěru mohou být i návrhy na změny v postupu zkoumání.