Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
3 ZMĚNU POHYBU TĚLESA ZPŮSOBUJE VÝSLEDNÁ SÍLA PŮSOBÍCÍ NA TĚLESO
- Teorie
- Úkoly
- Pracovní listy
Úkol 5
Pomůcky pro dvojici/skupinu:
2 kyvadla s různě velkým závažím se stejnou hmotností
Postup:
Cílem úkolu je zjistit, zda rychlost kmitání kyvadla závisí na tom, jak velké kyvadlo použijeme. Žáci zvažují následující předpoklady:
- Myslím, že obě kyvadla se budou kývat stejně rychle.
- Myslím, že kyvadlo se bude kývat rychleji, když bude větší.
- Myslím, že kyvadlo se bude kývat rychleji, když bude menší.
Ve srovnání s předchozím úkolem jde v tomto o sledování vlivu změny objemu kmitajícího kyvadla na rychlost jeho kmitání. Mimo jiné, realizováním obou výzkumných úkolů učitel vytváří lepší představu o rozdílu mezi objemem a hmotností předmětu. Podobně jako v předchozím úkolu, i v tomto je vhodné po vytvoření a zdůvodnění předpokladů uvažovat o tom, jak vyrobit dvě závaží na kyvadlo, která budou stejně těžká, ale různě velká. Důležité je však žáky upozornit na to, že musí mít i stejný tvar. Pokud učitel nemá vyhrazený dostatek času, může sám navrhnout žákům postup, jak si takové závaží vytvořit. Vhodné je používat různé materiály, například pingpongový míček, který žáci položí na rovnoramenné váhy a vyváží stejnou hmotností plastelíny. Ze zvážené plastelíny pak udělají kuličku, aby měly obě závaží stejný tvar. Nebo je možné použít plastelínovou kouli a pro porovnání dutou plastelínovou kouli vyrobenou ze stejného množství plastelíny. Důležité je však zajistit, aby byl rozdíl ve velikosti zkoumaných závaží dostatečně velký, aby výsledku žáci důvěřovali.
Poté realizují měření počtu kmitů pro větší a menší kyvadlo a výsledky si zapíší v číselné podobě. Následně vytvářejí z číselných hodnot diagram. Na základě diagramu vytvářejí závěr a odpovídají na výzkumnou otázku.