Úkol 8

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

prak, polystyrenová koule, stopky

Postup:

K Úkolu 8 je vhodné vytvořit kontextovou situaci. Například může učitel se žáky mluvit o  tom, jak daleko dokáží hodit míček a  ona čem závisí to, jak daleko ho hodí. Soustředí pozornost na skutečnost, že někdo dokáže hodit míček velmi daleko, jiný naopak jen poměrně blízko. Cílem je, aby se žáci pokusili identifikovat vybrané vlastnosti situace (proměnné), které by bylo možné později s nimi prozkoumat. Například je možné diskutovat o tom, že lehký míček je možné hodit dál, protože na těžký bychom potřebovali větší sílu. Také je důležité to, jak míč házíme, kterým směrem atd. Následně učitel navrhne, aby si lépe prozkoumali, jak ovlivňuje směr hození míčku to, jak rychle a jak daleko dopadne. Učitel však žáky upozorní, že je třeba zkoumání uskutečnit tak, aby si byli žáci jisti, že případné rozdíly byly způsobeny skutečně změnou směru házení míčků. I téže osobě se nepodaří hodit míček vždy stejně, proto doporučí, aby házeli míčky pomocí praku.

Aby byla realizace aktivity bezpečná, vhodné je střílet z  praku měkké předměty, jako je polystyrenová koule nebo pěnový míček. Také není vhodné, pokud se aktivita realizuje v  malém prostoru, neboť i  měkké předměty vystřeleny silnějším prakem mohou zblízka ublížit, proto je dobré realizovat aktivitu v tělocvičně, na chodbě nebo v exteriéru.

Nejdříve žádá učitel žáky, aby si prohlédli čtyři různé způsoby vystřelení koule prakem (Úkol 8). Jejich úkolem bude vytvořit předpoklad v podobě pořadí, v jakém si myslí, že koule padnou na zem. To znamená, že cílem je zjistit, která koule padne na zem později. Po vytvoření předpokladů učitel diskutuje s žáky o způsobu realizace aktivity. Časové úseky, za které koule padnou na zem je možné měřit pomocí stopek, ale i jednoduchým porovnáváním. V druhém případě je třeba vystřelit všechny koule najednou (uskutečňují čtyři žáci najednou na zvukový signál). V každém případě je důležité se dohodnout, jak moc budou žáci prak natahovat, aby se nestalo, že některá z koulí získá více energie k pohybu při jejím vystřelení.

Cílem je, aby si žáci uvědomili, že pokud působíme na kouli stejným směrem jako gravitace, tak je pohyb koule nejrychlejší. Pokud však působíme přesně opačným směrem, pohyb koule se nejprve zpomaluje až na nulu a pak zpětně zrychluje. To znamená, že takový míč padne nejpozději. Aby si toto žáci uvědomili, učitel je po zápisu ověření vede k tomu, aby zaznamenali, kterým směrem působí na kouli na obrázcích gravitační síla a aby porovnali, v jakém je vztahu se směrem působení síly, kterou dáváme kouli pomocí praku. Následně žáci formulují závěr, ve kterém zhodnocují, kterým směrem je třeba na kouli působit, aby se míč ve vzduchu udržel co nejdéle.