Úkol 6

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

rovnoramenná páka z předešlého úkolu, 2 hrudky plastelíny podobné velikosti

Postup:

Úkol 6 je přímou aplikací výzkumných zjištění z úkolu 5, proto je vhodné, pokud se realizují v  této následnosti. Cílem úkolu je, aby si žáci uvědomili využívání rovnoramenné páky při porovnávání hmotností předmětů (princip rovnoramenných vah). Žáci mají k dispozici dvě hrudky plastelíny podobné velikosti, přičemž cílem zjišťování je určit, která z nich je větší (myslí se těžší, protože jsou oba předměty ze stejné látky), k určení mají k  dispozici rovnoramennou páku (houpačku). Vhodné je, aby učitel nejprve žáky vedl k porovnávání dvou hrudek plastelíny, například potěžkáváním v rukou, aby žáci zjistili, že menší rozdíly je poměrně náročné zjistit pocitem. Zkoumání realizujeme proto, abychom si ve srovnání byli jisti.

Zajímavým úkolem je navádění žáků na to, aby se pokusili navrhnout vlastní způsob zjišťování toho, která ze dvou hrudek plastelíny je větší. Pokud učitel takový úkol zadá, měl by dát žákům dostatečně mnoho času na přípravu odpovědi a také by měl přiměřeně dlouho věnovat diskusi o různých návrzích a dát možnost žákům své návrhy realizovat.

Obrázok 40: Zisťovanie hmotnosti plastelíny

V samotném úkolu jsou žáci nejdříve vedeni k tvorbě předpokladů o tom, které ze čtyř situací jim umožní zjistit, která hrudka plastelíny je větší (těžší). Předpoklady si zaznamenají a zdůvodní je prostřednictvím výsledků zkoumání z předchozího úkolu. Pak si předpoklady ověří. Aby si prověřili, zda skutečně získali porovnáváním relevantní výsledek, potřebují použít zkoušku správnosti, t. j. zjistit, který ze dvou kusů plastelíny je skutečně větší. Mohou to zjišťovat pomocí váhy, ale například i ponořením plastelíny do vody a porovnáním množství vody, kterou plastelína vytlačí. Po ukončení pozorování učitel vede žáky k tomu, aby formulovali závěr, ve kterém uvedou, jakým způsobem je možné pomocí houpačky porovnávat hmotnost dvou předmětů.