Úkol 11

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

prak, polystyrenová koule, měřidlo z předchozího úkolu, pravítko

Postup:

Zatímco v předchozích třech úkolech žáci zkoumali to, jak ovlivňuje dopad předmětu na zem směr jeho vystřelení, v tomto úkolu budou žáci měnit sílu, kterou předmět vystřelí a sledovat, jaký to bude mít efekt na vzdálenost dopadu předmětu. Nejdříve učitel diskutuje se žáky o tom, co už zjistili, jak je třeba házet (kterým směrem) koulí, aby se dostala co nejdále. Žáci by se měli odvolávat na získaná data z předchozích úkolů a uvést, kterým směrem je potřeba kouli hodit. Následně učitel žáky vyzve, zda by uměli jiným způsobem zajistit, aby koule doletěla ještě dál. Žáci mohou navrhovat různé způsoby, o kterých s nimi učitel diskutuje. Potom soustředí jejich pozornost na to, že je možné zvětšit sílu, jakou je předmět vystřelen. Navrhne, aby zkoušeli gumu na praku natahovat do různé délky a sledovat, jak to ovlivní dopad předmětu. Důležité je však zajistit, aby vždy stříleli kouli stejným směrem, buď vodorovně, nebo v úhlu, jehož stejnou velikost zajistí měřením pomocí jednoduchého měřidla z  předchozího úkolu. Záměrem úkolu je, aby žáci získali výsledky v podobě čísel a učili se tak postupně vyvozovat výsledky z naměřených hodnot.

Žáci zrealizují 4 měření s  různě nataženou gumou na praku. Vždy změří délku nátahu (délka gumy, kdy je prak natažený) a to, jakou vzdálenost proletěl vystřelený předmět. Pro zjednodušení zkoumání je vhodné mít prak pevně upevněn, například v zemi. Snadněji se kontroluje úhel vystřelení, který musí být vždy stejný (na co neustále učitel při měření žáky upozorňuje), neboť v předchozím úkolu žáci zjistili, že vzdálenost dopadu předmětu závisí na tom, jak šikmo předmět střílíme.

Při realizaci měření je vhodné, pokud jdou od nejmenšího natažení praku po největší, případně naopak, aby tak uměli výsledky snadněji vyhodnotit. Pokud budou výsledky v tabulce rozházené, obtížněji se bude formulovat zobecňující závěr. Na toto učitel upozorní, neboť to patří k rozvoji způsobilosti vědecké práce v rámci systematizace dat potřebných pro tvorbu interpretačního úsudku. 

Ze získaných dat vytvoří žáci závěr, v němž konstatují, zda závisí vzdálenost dopadu předmětu na síle, kterou předmět vystřelíme. Velmi důležité je, aby žáci svůj závěr odůvodnili naměřenými daty.