Úkol 2:

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

voda, průhledné plastové misky s víčkem, půda, plastová lžička, podnos, chléb, jablko, pomeranč, sýr, mince, lžička (předměty si může učitel upravit)

Postup:

Druhá aktivita se zaměřuje na zkoumání vzniku hub a plísní jako představitelů mikrodekompozitorů. Na začátku se zeptá žáků, jestli už se jim stalo, že si zapomněli v tašce svačinu více než pár dní. Diskusi směřuje k plísním. Prostřednictvím rozhovoru zjišťuje, jaké mají žáci zkušenosti s plísněmi na potravinách. Cílem aktivity je zjistit, kdy plísně vznikají a vést žáky k tomu, že plísně jsou přítomny všude, snadno vznikají na špatně uskladněných potravinách a že patří mezi významné dekompozitory.

Úkolem žáků bude prozkoumat, za jakých podmínek prostředí se vytvářejí a rostou plísně. Učitel nejdříve vyzve žáky, aby popřemýšleli, zda se může vytvořit plíseň na kterémkoliv předmětu. Může jim předložit tabulku v pracovním listu, kde jsou zaznamenány konkrétní předměty. Do tabulky zaznamenají, na kterých se podle nich plíseň vytvoří a na kterých ne. Následně by měli žáci navrhnout, jak by své předpoklady ověřili. Učitel se jich zeptá, zda budou podle nich potřebovat takové podmínky, jako např. rostliny.

Podobně jako v úkolu zaměřeném na zkoumání klíčení semen nebo růst rostlin, učitel dbá na to, aby žáci manipulovali vždy jen s jednou proměnnou – např. světlo, teplo, voda, půda.

Jednotlivé předměty mohou vložit do průhledné plastové nádoby tak, aby každý byl volně položený a nedotýkaly se mezi sebou (do nádob vkládají přibližně stejně velké kusy potravin). Nádobu uzavřou. Pak vytvoří takové podmínky, které si stanovili u předpokladů (např. (ne)přítomnost světla). Žáci v průběhu týdne pozorují předměty v miskách a zaznamenávají svá zjištění. Kromě toho se učitel může zaměřit na to, na kterém předmětu se plíseň vytvořila jako první. V závěru se žáci vrátí ke svým předpokladům, které porovnají se svými zjištěními.

Vytvořené plísně mohou nechat v uzavřených nádobách delší dobu a pozorovat, co se s předměty stane. Učitel diskutuje se žáky o tom, zda se plísně nacházejí také v přírodě a pokud ano, jaká je jejich role. Diskusi směřuje k dekompozitorům, kteří rozkládají organickou hmotu na anorganické složky. Učitel jim ozřejmí, že k významným dekompozitorům patří bakterie, houby (plísně) a někteří drobní živočichové.

V dalším úkolu si žáci společně s učitelem mohou vytvořit kompost na školním dvoře. Využívat by měli biologicky rozložitelný odpad, který lze recyklovat, podobně jako papír. Výsledkem jeho recyklace je vznik přírodního hnojiva. Je však třeba žáky upozornit, že kompostovat je možné pouze odpad rostlinného původu. Po jeho vytvoření mohou prozkoumat, jak a zda vůbec ovlivňuje kompost růst rostlin (k jedné rostlině přidají kompost, k druhé nepřidají nic)./p>