Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
8 ORGANIZMY JSOU ZÁVISLÉ NA PŘÍJMU ENERGIE A LÁTEK, O KTERÉ SOUPEŘÍ S JINÝMI ORGANIZMY
Úkol 8:
Pomůcky pro dvojici/skupinu::
- obaly různých potravin
Postup:
Aktivita se zaměřuje na to, co všechno lze nalézt na obalu potravin. Na začátku hodiny může učitel se žáky diskutovat o tom, zda si všimli, že někteří lidé v obchodech „studují“ etikety na obalech potravin. Prostřednictvím rozhovoru zjišťuje, proč si myslí, že to lidé dělají, jestli i oni (nebo jejich rodiče) čtou obaly potravin a co je možné podle nich na obalu najít. Následně učitel rozdá žákům do skupin různé produkty (stačí obaly) a jejich úkolem bude prostudovat, co všechno se na nich nachází. Do každé skupiny poskytne 2 – 3 produkty, aby je žáci mohli porovnávat. Co mají obaly společného? V čem se liší? Co se nachází na každém obalu? Co vše se dozvíte z obalů?
To, co žáci odpozorují, zapíší do pracovního listu. Učitel s nimi jejich zjištění projedná. Mezi stejné kategorie, které najdeme na každé potravině patří její název, hmotnost, složení, výživové údaje, informace o výrobci atd. Liší se v balení – v jeho materiálu a velikosti. Samozřejmě se liší i v samotném složení, přičemž základními složkami potravin jsou bílkoviny, sacharidy a tuky, které označujeme jako makroživiny. Velmi zjednodušeně lze říci, že bílkoviny jsou stavební látky, zajišťují „stavbu těla“, sacharidy nám dodávají energii důležitou pro pohyb a myšlení. Úkol tuků je velmi komplexní – také jsou zdrojem energie pro tělo (jsou energeticky mnohem bohatší než sacharidy), ale jejich přítomnost v těle zajišťuje a podmiňuje řadu dalších procesů v organismu (např. některé vitaminy se rozpouštějí v tucích, ovlivňují produkci hormonů, regeneraci svalových vláken atd.)
Po identifikaci informací na obalu si každá skupina ponechá jeden produkt a na obalu vyhledá konkrétní informace:
- název produktu
- hmotnost balení
- složení
- energetická hodnota na 100 g
- kolik obsahuje sacharidů, tuků, bílkovin
- obsah vitamínů
- obsah soli
Na konci si jednotlivé položky porovnají. Učitel se žáky diskutuje o tom, proč je důležité znát uvedené informace (např. kvůli zjištění data spotřeby, energetické hodnoty potravin, složení potravin atd.). Žáci se také naučí orientovat ve složení různých výrobků.