Úkol 2:

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

různé druhy semen (různé velikosti, tvaru, barvy), půda, voda, 3 dcl plastové kelímky, plastová lžička, podnos, lepicí papír na označení kelímků (příp. černý nesmývatelný fix, kterým zaznamenají na kelímku druh semene)

Postup:

V této roli budou žáci zkoumat, zda rychlost klíčení závisí na velikosti semene. Učitel společně se žáky zrekapituluje zjištění z předešlého úkolu, a tedy, co potřebuje semeno na to, aby vyklíčilo.

Následně se žáky vede diskusi zaměřenou na to, zda si myslí, že velikost semene může ovlivnit rychlost jeho klíčení. Úkolem žáků bude uspořádat semena na obrázku tak, které podle nich vyklíčí první (označí č. 1) a které poslední (číslo 5). Pokud si myslí, že některé vyklíčí nastejno, označí je stejným číslem. Před vytvořením předpokladů je vhodné, aby měli žáci semena k dispozici, t. j. aby uměli reálně porovnat jejich velikost, příp. tvar. Učitel by měl vybírat takové semena, která mají odlišnou velikost (např. fazole velké semeno, rajče malé semeno).

Po vytvoření předpokladů je učitel se žáky projedná, přičemž od nich požaduje odůvodnění.

Následně si své předpoklady ověří tak, že využijí poznatky z předchozí úlohy (k zajištění nejvhodnějších podmínek a postupu práce). I v tomto případě je třeba zasadit vždy více semen stejného druhu (ne jen jedno).

Učitel by se žáky měl projít i způsob ověření, t. j. co znamená, že některé semeno vzklíčilo dříve – např. stačí, pokud se u semene objevil kořínek. V tomto případě by bylo vhodné, kdyby semínka nechali volně ležet, např. na vatě. V případě, že by semeno také zahrnuli zeminou, prvním indikátorem vyklíčení bude objevující se děložní lístek/y nad půdou

Po ověření předpokladů žáci vyhodnotí svá zjištění, která porovnají s předpoklady a vytvoří závěr.

Kromě velikosti semene mohou žáci dále prozkoumat, jak a zda vůbec ovlivňuje rychlost vyklíčení semene jeho tvar nebo barva.