Úkol 10:

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

  • kuchyňské váhy, podnos, příborový nožík, různé druhy potravin (nápojů), kalkulačka

Postup:

Úkolem žáků bude zjistit, kolik z uvedených potravin by mohli za den zkonzumovat. Učitel jim na začátku ukáže tabulku, v níž je zobrazen denní průměrný energetický příjem lidí podle věku. Následně s nimi diskutuje, co by se podle nich stalo, kdyby člověk přijal méně nebo více energie, než by jeho tělo potřebovalo. Diskuse směřuje k tomu, že při menším příjmu bychom neměli energii a při vyšším příjmu bychom přibírali – tělo si ukládá energii do zásoby.

4 – 7 let

7 – 10 let

10 – 13 let

13 – 15 let

15 – 19 let

Kcal 1400 - 1500 1700 - 1900 2000 - 2300 2200 - 2700 25000 - 3100

Následně jim poskytne větší množství potravin (např. jablka, ledový salát, brambory, sýry, sušenky atd.), kuchyňskou váhu, kalkulačku a kalorické tabulky. Energetické hodnoty jsou uvedeny na obalu potravin. V případě např. zeleniny a ovoce jim hodnoty poskytne učitel, případně si je mohou společně vyhledat na internetu.

Úkolem žáků bude vyskládat pomocí potravin denní příjem energie. Tzn., že pokud 10leté dítě má přijmout za den cca 1 900 kcal, tak žáci by měli odvážit tolik potravin, aby pokryli tento příjem na den. Pro srovnání energetických hodnot si budou muset některé potraviny navážit – 100 g. Některé produkty pod 100 g zobrazují energetickou hodnotu kromě 100 g i hodnotu konkrétní hmotnosti, např. 40 g čokoládová tyčinka.

Pak společně s učitelem vypočítají, kolik potravin by měli sníst, aby naplnili denní limit příjmu energie. Na konci spočítají pomocí kalkulačky energetickou hodnotu potravin a porovnají s doporučeným denním příjmem. Takto žáci uvidí, jaké množství potravy (a jaký druh potravy) poskytuje energii – zjistí, že některé potraviny nám při malém množství dají hodně energie a naopak.

V další aktivitě jim může učitel kromě potravin nabídnout i nápoje. Stejně by žáci vytvořili skladbu potravin a nápojů, které by pokryly celý energetický nárok jejich organismu na den.

Učitel by měl žáky upozornit na to, že čím více se přes den hýbou, tím více energie i spotřebují. Tím pádem by měli přijmout více energie než během dne, kdyby celý den seděli.