Úkol 9:

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

  • prázdné obaly z různých potravin a nápojů (viz pracovní list)

Postup:

Tato aktivita je zaměřena na zkoumání energetické hodnoty potravin. Cílem není vysvětlovat žákům jednotlivé nutrienty, ale to, aby si žáci uvědomili, že každá potravina nám poskytuje určité množství energie.

Na začátku se učitel žáků zeptá, odkud člověk bere energii. Učitel následně se žáky diskutuje o potravě a proč je pro nás důležitá. Odpovědi žáků zapíše na tabuli. Následně učitel žákům ukáže obrázky různých potravin (oplatky, sýry, ovesné vločky, ořechy, čokoládu atd.). Úkolem žáků bude popřemýšlet, která potravina nám poskytne podle nich nejvíce energie. Své předpoklady zapíší do pracovního listu a následně je spolu prodiskutují. Po diskusi se učitel zeptá žáků, jak by mohli zjistit, kolik energie získáme z jednotlivých potravin. Žáci své návrhy mohou konzultovat ve skupině a následně i navrhnout (zapsat/ zakreslit) postup, jak by své předpoklady mohli ověřit.

Žáci své návrhy odprezentují a pokud je to možné, tak je zrealizují. Učitel by měl dohlédnout na to, aby návrhy žáků zjišťovali přesně to, co chtějí zjistit, stejně by mělo jít o objektivní měření. V případě, že by měli žáci s tímto krokem problém, učitel jim rozdá zkoumané produkty (postačuje, pokud jim rozdá prázdné obaly). Vyzve je, aby si obaly pořádně prohlédli a pokusili se opět navrhnout způsob ověření svých předpokladů. Žáky upozorní na tabulku na obalu, která poskytuje informace o výživové hodnotě. Zjišťuje od žáků, z jakého důvodu se tyto údaje udávají na obaly.

Každá taková tabulka obsahuje údaje o makroživinách a obsahu vitamínů. V této aktivitě se soustřeďují jen na energetickou hodnotu potravin, která je na obalech uvedena v kJ a kcal. Je na učiteli, na kterou hodnotu se zaměří (doporučujeme kcal – menší číselné hodnoty). Žáky upozorní, že tato hodnota představuje 100 g potraviny. Před zjišťováním hodnoty energie uvedených potravin je vhodné, aby si žáci odvážili 100 g z každé potraviny. Tento krok je důležitý z toho důvodu, aby si žáci uvědomili, jaké množství jídla má uvedenou hodnotu energie. Cílem aktivity je, aby si žáci uvědomili, že každé jídlo nám poskytuje energii, kterou můžeme zjistit prostřednictvím obalů na potravinách.

Následně žáci zaznamenají energii uvedenou na obalech do jednoduchých grafů v pracovním listu. Na základě nich pak uspořádají potraviny podle množství energie, kterou nám poskytují a zjištění porovnají s předpoklady. Podobným způsobem mohou postupovat i s tekutinami. Žáci mohou prozkoumat, kolik energie má neslazená minerální voda, ledový čaj, kolový nápoj, džus atd. Cílem je, aby si žáci uvědomili, že člověk získává energii i z různých nápojů, ne jen z jídla.