Pomôcky pre dvojicu/skupinu:
dostatok plastelíny rovnakého druhu pre každú skupinu
Postup:
V rozhovore s triedou zbierame návrhy, ako ináč možno dosiahnuť, aby na guľôčku z plastelíny pôsobila energia a zdeformovala ju. Jednotlivé hypotézy zapisujeme na tabuľu. Žiakov potom vyzveme, aby ich vo svojich skupinkách (podľa možnosti) vyskúšali.
Možné návrhy riešenia, ktoré môžu žiaci navrhnúť:
• guľôčku stlačiť/stúpiť na ňu (tlak → potenciálna energia pružnosti),
• hodiť guľôčku o stenu (pohybová energia → potenciálna energia pružnosti),
• roztaviť ju (teplo → potenciálna energia pružnosti).
Všetky nápady by sme mali zaznamenať a žiaci by ich mali (pokiaľ je to možné) vyskúšať. Výsledky zapíšeme k jednotlivým hypotézam, ktoré sme zaznamenali už predtým. Potom ich v rámci triedy prediskutujeme. V rozhovore by sme sa mali vrátiť i k návrhom, ktoré sme nevyskúšali.
V dvoch krokoch vysvetlíme premenu energie na príklade premeny potenciálnej energie na iné formy energie (voliteľne).
Veľmi slabým žiakom postačí pozorovanie a zaznamenanie výsledkov. Aj tak získajú o týchto konceptoch aspoň základný obraz. Aktívna činnosť ponúka dostatok možností, aby sa úloh zúčastnili aj slabší žiaci a získali radosť z experimentovania. Všeobecne je pre slabších a mladších žiakov užitočné, ak opakovane zavedieme metódu formulácie a testovania hypotéz. Pre túto skupinu je vhodné časom zadať viac takýchto úloh (aj z iných tematických okruhov), aby si túto metódu nacvičili.