Úloha 6.2

Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

ako v Úlohe 6.1, eventuálne ďalšie pomôcky podľa návrhov detí

Postup:

Čo môžete urobiť preto, aby vaše autíčko zašlo ďalej/nezašlo tak ďaleko (okrem toho, že zmeníte výšku štartu)?

V  rozhovore s  triedou zbierame nápady a  zapisujeme ich na tabuľu ako jednotlivé hypotézy. Pri každom nápade sa žiakov pýtame, či podľa nich za daných podmienok zájde autíčko ďalej alebo nezájde tak ďaleko. Potom deti vyzveme, aby vo svojich skupinkách svoje hypotézy vyskúšali.

Možné návrhy riešenia, ktoré môžu žiaci navrhnúť:

  • urobiť rampu strmšiu/menej strmú,
  • vyleštiť/namastiť rampu,
  • auto postrčiť,
  • použiť iné autíčko.

Všetky nápady by sme mali zaznamenať a žiaci by ich mali (pokiaľ je možné) vyskúšať.

Výsledky zapíšeme k jednotlivým hypotézam, ktoré sme zaznamenali už predtým. Potom ich v rámci triedy prediskutujeme. V rozhovore by sme sa mali vrátiť i k návrhom, ktoré sme nevyskúšali.

V dvoch krokoch vysvetlíme premenu energie na príklade premeny potenciálnej energie na pohybovú energiu. Podľa toho, aké návrhy v triede zaznejú, môžeme spomenúť aj koncepty trenia a prenosu pohybovej energie z jedného telesa (ruky) na iné teleso (auto).

Veľmi slabým žiakom postačí pozorovanie a  zaznamenanie výsledkov. Aj tak získajú o týchto konceptoch aspoň základný dojem. Aktívna činnosť ponúka dostatok možností, aby sa úloh zúčastnili aj slabší žiaci a získali radosť z experimentovania. Všeobecne je pre slabších a mladších žiakov užitočné, ak opakovane zavedieme metódu formulácie a testovania hypotéz. Pre túto skupinu je vhodné časom zadať viac takýchto úloh (aj z iných tematických okruhov), aby si túto metódu nacvičili.