Úkol 5.2

Pracovní list Workshop

Pomůcky:

pracovní list

Postup:

Žáci by měli diskutovat ve skupině: „Které předměty jste našli? Které z  nich tvoří světlo, pohyb nebo teplotu?“

Předmět Světlo Pohyb TeplotaJiné

Lampa

X

X

Auto

X (X, například větrání)

Klimatizace

X

X

Sporák

X

X

Ventilátor

X

X

Lednička

X X

X

Pračka

X

X

Sušička

X

X

Televize

X

Poznámka:U některých předmětů se mohou žáci splést. Například pohyb na monitoru/ v  televizi mohou klasifikovat jako (pohybovou) energii. Zde se musí učitel rozhodnout, zda v diskusi takové případy vysvětlí nebo ne (otázky: Co se tam pohybuje? Je to „skutečný“ pohyb?) Takové nedorozumění neovlivní, zda žáci porozumí principu přenosu energie z jedné formy na jinou.

Závěrečná diskuse ve třídě:Hlavní otázky: Proč je z elektrické energie někdy světlo a jindy pohyb?nbsp;Pokud se pojem „energie“ neobjeví spontánně: Jak jinak se dá nazvat elektrický proud/spotřeba elektrického proudu?nbsp;(Děti pravděpodobně vzpomenou elektřinu i energii.) Pokud se pojem „energie“ v rozhovoru objeví, vysvětlíme, že i světlo, pohyb a teplota (teplo) představují energii. Co se tedy stalo s elektrickým proudem? Mladším žákům stačí „základní myšlenka“, například to, že elektrický proud se v žárovce přemění na světlo. Žáci třetí nebo čtvrté třídy si mohou eventuálně dohledat informace, jak fungují žárovky a sporáky.

Ve dvou krocích vysvětlíme koncept přeměny energie. Jako příklad přitom použijeme přeměnu elektrického proudu na jiné formy energie. Jelikož tento typ přeměny energie děti asi nejlépe znají, měli by všichni zmínit alespoň několik příkladů. V  rozhovoru se třídou by pak měli všichni tomuto konceptu porozumět.