Úkol 10: Tulipán 2

Pracovní list Workshop

Pomůcky:

živý tulipán (pouze jako názorná ukázka)

Postup:

Tulipány mohou vytvářet také semena. Když maličké tmavé semínka dozrají, dopadají na zem, kde z nich mohou vyrůst nové rostliny. Na to, aby se v tulipánu tvořila semena, musí být vajíčko oplodněno pylem. Vajíčko je v květu dobře chráněno, v takzvaném pestíku. Kromě toho jsou v květu tyčinky pokryté pylem. Včely a jiný hmyz přiletí na květ, aby se napili sladké šťávy, která je na spodní části květu. Přitom setřou z tyčinek pyl, který se jim přichytí na tělíčko. Když potom včela přeletí na další květ, dostane se pylové zrníčko na pestík jiné rostliny a oplodní tam vajíčko. Pestík s vajíčkem představují ženskou část květu, prašníky s pylem mužskou část květu.

Obrázek 112: Květ tulipánu

a) Zjistíte, která část květu na obrázku představuje ženskou část (pestík), a která mužskou část (tyčinky)?

b) Ve dvojicích přemýšlejte, zda se semínka vytvoří z mateřské nebo otcovské rostliny. Svou odpověď odůvodněte.

Semena se mohou vytvářet v každém tulipánu, který hmyz oplodní pylem. Oplodní se přitom vajíčko, které v rostlině vzniklo. Pro semena, která takto vzniknou, představuje tato rostlina mateřskou rostlinu. Jelikož tatáž rostlina má i pyl, může být zároveň otcovskou rostlinou jiných semen, která vznikají na jiné rostlině v jiném květu. Tato otázka má žáky povzbudit k diskusi a kladení dalších otázek. O těchto nových otázkách lze pak hovořit v rámci třídy.

Poznámka: Některé rostliny se mohou opylovat samy. Pro semena pak takříkajíc představují matku i otce. (Prostřednictvím cross-over, jak jsme ho popsali v předchozí části, nicméně i zde vznikají nové kombinace genů. Tento komplex je však pro žáky základních škol příliš komplikovaný.) K samoopylení dojde tehdy, pokud není k dispozici žádná jiná rostlina. Rostliny, které mají schopnost samoopylení, zvlášť často rostou na ostrovech, kam vítr přivane jednotlivé semínka z pevniny.

Cílem úkolu je zabývat se bezpohlavním a pohlavním rozmnožováním.

Úlohu lze měnit délkou diskuse, velikostí skupinek. Děti mohou diskutovat buď ve dvojicích nebo ve větších, troj- až pětičlenných skupinkách. Část zadání lze doplnit vymalováním.