Úkol 7: Organismy jsou tvořeny buňkami

Pracovní list Workshop

Pomůcky:

  • pracovní list 7, mikroskopy a příslušenství, epidermis cibule (pinzetou ji stáhneme ze slupky cibule a položíme na podložní sklíčko)

Postup:

Úkolem žáků je preparovat slupku cibule a pozorovat podle pracovního listu 7. Zvláště pro mladší žáky to nemusí být jednoduché. Doporučujeme jim pracovní kroky ukázat jeden za druhým, případně připravit preparáty dopředu.

Základní informace: Součásti mikroskopu a jeho používání podle návodu k použití daného zařízení. Mladší žáci potřebují pomoc při přípravě preparátu. Pokud žáci pracují na zadání ve skupinách nebo pokud celá třída pracuje společně, potřebují intenzivnější pomoc vyučujícího. I mladší a slabší žáci budou potřebovat větší pomoc.

Obrázek 89: Mikroskop

Mikroskop – popis:

Podložní sklíčko: Skleněná tabulka, na kterou položíme to, co chceme pozorovat. Kápneme na něj kapku vody a přikryjeme ho krycím sklíčkem tak, aby se preparát neposunul.

Makro a mikro zaostřování: Zaostřování, posouvání držáku nahoru a dolů, nejprve makrozaostřování a potom mikrozaostřování, dokud nedosáhneme optimální ostrosti.

Držák preparátu, tubus a okulár, objektivy, osvětlení.

Řešení: Slupka sestává z jednotlivých buněk, které mohou žákům připomínat (protáhlé) „plásty“, „části skládačky“, „domečky“ a tak dále. Buňky jsou vzájemně odděleny viditelnými buněčnými stěnami. Není vyloučeno, že je vidět buněčné jádro, které tvoří tmavou kulatou strukturu/tečku uprostřed buňky.

Obrázek 90: Buňka cibule 1

Vysvětlení: Vrstva cibule se ve skutečnosti skládá z mnoha malých částeček. Ty nazýváme buňky. Kromě toho v každé buňce vidíme malou tmavou tečku – to je buněčné jádro. V buněčném jádře je uložena celá genetická informace a kromě toho buněčné jádro řídí jednotlivé procesy v buňce.