Úkol 2: Vytvořte model sluneční soustavy z potravin kulatého tvaru

Pracovní list Workshop

Pomůcky:

Nejrychlejší variantou výroby modelu sluneční soustavy je jeho vytvoření z kuliček různých velikostí, nejlépe s použitím kulatých potravin (ovoce, zeleniny, oříšků, koření ...). Na konci tak děti získají i sladkou odměnu.

Postup:

Základním cílem tohoto úkolu je seznámit žáky se skutečnými vzdálenostmi mezi tělesy sluneční soustavy vzhledem k  jejich rozměrům. Pokud zvolíme průměr Země 1 cm, potřebovali bychom na rozmístění všech planet kruh o poloměru 3,5 km. Taková sluneční soustava by zabrala například území města Pardubice. Na této ploše by se vyskytovalo jen Slunce s průměrem 1 m, čtyři planety velikosti citrusů, čtyři planety velikosti oříšků a  hrášků, dále pak velké množství malých těles s  velikostí smítka prachu. Představa tak velkých rozměrů může být pro žáky těžká. Můžeme proto vyzkoušet jiná měřítka.

Aby se sluneční soustava vešla do učebny, bylo by nutné všechny rozměry zhruba tisíckrát zmenšit. Tento model by pak zabral kruh o poloměru 3,5 m. V této vzdálenosti by okolo 1 mm velkého Slunce obíhal Neptun velký čtyři setiny milimetru. Průměr Země by byl setina milimetru, průměr největší planety Jupiter pak desetina milimetru. Tento model těžko viditelných vesmírných těles ale není příliš názorný.

Můžeme vyzkoušet kompromis, který je možno nejpředstavitelnější, zvláště pokud můžeme vyběhnout na hřiště: sluneční soustavu s velikostí čtyř fotbalových hřišť, v jejímž středu se nachází Slunce o  průměru 3 cm. Země s  průměrem třetiny milimetru by obíhala ve vzdálenosti zhruba 3 m, největší planeta Jupiter o průměru 3 mm by obíhala ve vzdálenosti 17 m. Nejvzdálenější planeta Neptun s průměrem 1 mm pak obíhá kolem Slunce ve vzdálenosti 100 m (Obrázek 82).

Obrázek 83:  Sluneční soustava se Sluncem s průměrem 3 cm zabírá plochu čtyř fotbalových hřišť