Úkol 1

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

dva balóny, šňůra, PET láhev (příp. skleněná láhev), písek, dřevěné špejle, korková zát­ ka (případně kolíček na prádlo)

Postup:

Aktivitu lze začít tím, že učitel se zeptá žáků, zda si myslí, že vzduch má nějakou hmot­ nost. O tématu s žáky diskutuje, přičemž zjišťuje jejich představy o vzduchu. Úkolem žáků bude navrhnout, jak by mohli zjistit a změřit, zda vzduch má nějakou hmotnost. Pokud by žáci nenavrhli žádný postup, učitel se jich zeptá, jak by zjistili, zda je nafouknutý balón těž­ ší než vyfouknutý. Žákům nechá čas na promyšlení postupu, případně i na vytvoření jed­ noduchého nákresu. Následně s nimi projedná jejich návrhy, které spolu (dle možností) zrealizují.

V  případě, že by žáci nic nenavrhli, učitel jim předloží obrázek v  pracovním listu 1, na kterém jsou znázorněny rovnoramenné váhy. Na obou ramenech je přivázán (stejně dlou­ hou šňůrou) balón, přičemž je jeden nafouknutý a druhý vyfouknutý. Na výrobu vah mo­ hou použít 1,5 – 2 l PET láhev, kterou kvůli lepší stabilitě mohou naplnit, např. pískem (popřípadě skleněnou láhev). Dále budou potřebovat dřevěné špejle, korkovou zátku, příp. kolíček na prádlo, šňůrky. Pomocí materiálu vytvoří rovnoramenné váhy (viz ob­ rázek). Místo kolíčku na prádlo mohou použít korkovou zátku, do které navrtají špejle (doporučujeme zátky připravit před aktivitou).

Obrázek 56: Rovnoramenné váhy

Úkolem žáků bude popřemýšlet, zda mají balóny rozdílnou nebo stejnou hmotnost. Své předpoklady zapíší do pracovního listu, přičemž učitel od nich žádá odůvodnění. Ná­ sledně své předpoklady ověří tak, že zkonstruují jednoduché rovnoramenné váhy (např. pomocí PET láhve a  špejle). Po zrealizování ověření výsledky zapíší a  zjištění porovnají s předpoklady. Na konci aktivity vytvoří závěr, přičemž by se měli opírat o získané údaje. Žáci danou aktivitou zjistí, že vzduch je hmota a má svoji hmotnost. Čím více bude balón nafouknutý, tím těžší bude.